Nawigacja

PROGRAMY...WYDARZENIA...KALENDARIUM...CIEKAWOSTKI...                                                                                           KONKURSY WYPOŻYCZENIA I ZWROTY KSIĄŻEK - NOWE ZASADY Książki online ... i nie tylko BIBLIOFIX - TOP KSIĄŻKI PROJEKTY

BIBLIOTEKA

PROGRAMY...WYDARZENIA...KALENDARIUM...CIEKAWOSTKI...                                                                                          

  BibpP

 

PASOWANIE NA CZYTELNIKA-

pierwsza wizyta w bibliotece szkolnej

uczniów klas I

        Pasowanie na czytelnika to oficjalne przyjęcie najmłodszych uczniów

do grona czytelników biblioteki szkolnej.

Wtedy zaczyna się niesamowita, czytelnicza przygoda dzieci, które mogą już same czytać.   

       W tym roku szkolnym  w dniu 03 listopada trzy klasy pierwsze gościły w bibliotece na uroczystym pasowaniu. Był to dzień, na który uczniowie czekali z utęsknieniem. Założenie karty bibliotecznej
i pierwsze wypożyczanie książek dało dzieciom dużo radości i powodu do dumy.

    W pierwszej części uroczystości pierwszaczki otrzymały garść informacji na temat regulaminu wypożyczania  i zasad postępowania z książkami oraz o zasadach zachowania w bibliotece. Następnie uczestniczyli w zabawach polegających na rozwiązywaniu zagadek związanych z książką, biblioteką oraz bajkami.

Wreszcie uczniowie samodzielnie mogli wybrać swoją pierwsza książkę z biblioteki szkolnej.

       Pomocą w doborze odpowiedniego tytułu pomogły starsze koleżanki z Aktywu Czytelniczego, pani bibliotekarka i wychowawczyni klasy.

 

FOTOGALERIA:

                         

 l  tekarz1 Bibliotekarz1


 Libro, Hojas De Otoño Y Taza De Té Con Castañas Y Avellanas Sobre Superficie De Madera Fotos, Retratos, Imágenes Y Fotografía De Archivo Libres De Derecho. Image 96360269.

24.10.2022 r.

JESIEŃ Z KSIĄŻKĄ -WYZWANIE CZYTELNICZE 


 

Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych 2022 – pomysły na realizację

październik 2022 r. I 

W październiku, jak co roku, obchodzimy 
Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych.
W tym roku tematem przewodnim jest „czytanie dla pokoju".

 

Oto kilka tytułów znajdujących się w bibliotece szkolnej, podejmujących tematy: uniwersalnych wartości (wolność, demokracja), uchodźstwa wojennego oraz empatii i rozwiązywania konfliktów drogą dialogu.

 

Teraz tu jest nasz dom Teraz tu jest nasz dom.  Barbara Gawryluk  NOWOŚĆ!

Wiek: 10+

 • Kiedy w Doniecku robi się coraz niebezpieczniej i na ulice wyjeżdżają pierwsze czołgi, rodzina Baranowskich decyduje się na organizowaną przez polskie władze ewakuację z Ukrainy. Ciepłe przyjęcie w obozie dla uchodźców osładza Romkowi i jego rodzeństwu pobyt w nowym miejscu, ale dzieci tęsknią za dziadkami i dopytują, kiedy będą wracać do domu. Niestety nie nastąpi to szybko, dlatego cała rodzina uczy się polskiego, żeby dzieci mogły iść do szkoły, a rodzice do pracy. Romek zaczyna powoli rozumieć, że teraz tu ma być ich dom. Ale jeszcze nie wie, czy go lubi, czy nie.

 

 • Historia jednej z rodzin z Doniecka, którą wojna na Ukrainie zmusiła do ucieczki z domu. Ponieważ rodzina (polsko-ukraińska) chce pozostać anonimowa, żeby jak najszybciej zasymilować się z Polakami, nie podajemy ich nazwiska ani nazwy miasta, w którym osiedli.

 

Bestia z pałacu Buckingham - Walliams David | Książka w Sklepie EMPIK.COM            Bestia z pałacu Buckingham.     NOWOŚĆ!

   

Wiek: 10+

 

 • Demokracja w bardzo odległej galaktyce

             Kolejna powieść Davida Walliamsa. Autor kultowej Babci Rabuś tym razem przenosi akcję do Anglii w przyszłości. W monarchii panuje atmosfera rodem z Gwiezdnych Wojen: na porządku dziennym są zdrada stanu, aresztowania, podstępy i próby obalenia władzy. W centrum intrygi znajduje się młody książę, który staje w obronie matki i królestwa. Jak w takich warunkach walczyć o demokrację? Czy uda się przywrócić w kraju sprawiedliwe rządy? Warto dodać, że książę to mól książkowy, a za intrygi odpowiada m.in. wykreowana przez Walliamsa postać podstępnego… bibliotekarza.

Chłopiec znikąd - Wydawnictwo WidnokrągChłopiec znikąd. Katherine Marsh         NOWOŚĆ!

Wiek: 12+

 • Bardzo dobrze napisana i przetłumaczona historia przyjaźni dwóch chłopców pochodzących ze skrajnie różnych środowisk. Ahmed jest synem syryjskiego uchodźcy i ukrywa się w piwnicy domu wynajmowanego przez cenionego dyplomatę. Do ich spotkania dochodzi, gdy Max – syn dygnitarza – przypadkowo odkrywa tajemnicę Ahmeda. Książka podejmuje problem kryzysu uchodźczego i nastrojów antymigracyjnych. Autorka podkreśla konieczność pomagania innym, odwołując się również do doświadczeń II wojny światowej.

żywicielka

Żywicielka - Deborah Ellis             Żywicielka.  D. Ellis NOWOŚĆ!

Wiek: 14+

                  Jeszcze niedawno Parvana była zwyczajną dziewczynką, która co rano zakładała szkolny mundurek, martwiła się klasówką z matematyki, a po lekcjach spędzała czas z przyjaciółkami, przemierzając ulice tętniącego życiem Kabulu.
Ale teraz stolica Afganistanu została opanowana przez talibów. Rodzina jedenastoletniej Parvany musi zamieszkać w jednym pokoju w zrujnowanym bombami budynku.
Rodzina zostaje bez środków do życia. Matka i starsza siostra Parvany nie mogą wyjść z domu nawet po to, żeby kupić coś do jedzenia. Teraz to ona, przebrana za chłopca, musi wziąć na siebie utrzymanie rodziny.
Czy dziewczynka, która wciąż tęskni za szkołą i zabawą z koleżankami, znajdzie w sobie dość odwagi, aby udźwignąć obowiązki ponad siły dziecka? Jak potoczą się losy Parvany, jej rodziny i przyjaciół znalezionych w kraju ogarniętym życiową zawieruchą?

Boleśnie aktualna książka polecana przez laureatkę Pokojowej Nagrody Nobla, Malalę Yousafzai.
„Żywicielka” to opowieść o lojalności, harcie ducha, przyjaźni i sile życia w niezwykłych warunkach.
 

Wróbelek z kości” Zana FraillonWróbelek z kości. Z. Fraillon 

        Wiek: 12+

 •        Subhi. Ma 9 lat i razem z mamą oraz starszą siostrą Queeny mieszka w ośrodku detencyjnym. Tutaj się urodził i nie zna świata poza nim. Należy do Rohingja, muzułmańskiej grupy etnicznej, zamieszkującej północną część birmańskiego stanu Arakan. Buddyjska część społeczeństwa Birmy uważa ich za nielegalnych imigrantów, dyskryminuje i poniża, uniemożliwiając m.in. posiadanie legalnych dokumentów, dających szansę na naukę czy pracę. Według ONZ Rohingja to najbardziej prześladowana grupa etniczna na świecie.

 

 • Folwark Zwierzęcy        Folwark zwierzęcy. J. Orwell

 

Wiek: 14+

“Folwark zwierzęcy” George’a Orwella to wybitna powieść satyryczna, alegoryczna i antytotalitarna, niestety wciąż bardzo aktualna i ku przestrodze.

“Folwark zwierzęcy” jest jedną z najgłośniejszych i najbardziej znanych powieści George’a Orwella. Wydana w 1945 roku miała duże problemy, aby ukazać się na rynku (autor ukończył ją w czasie wojny w 1943 roku). Istotne są okoliczności powstania tego dzieła. Przez wiele lat poddawane cenzurze, w zamierzeniu Orwella miało być satyrą na rewolucję rosyjską oraz odzwierciedleniem szkód totalitaryzmu i stalinizmu. Właśnie dlatego “Folwark zwierzęcy” to książka, po którą sięgnąć powinien każdy z nas.


 

ROK SZKOLNY 2022/2023


 

07.06.2022r.

WYNIKI SZKOLNEGO KONKURSU NA RECENZJĘ KSIĄŻKI

 

 

I MIEJSCE  KLAUDIA STALMACH 8B

II MIEJSCE  EMILIA PUTO KL. 5B

WYRÓŻNIENIE MARIKA TOCH KL. 7A

 

GRATULUJEMY!!!

 

 


12.05.2022 r.

 

SUKCES FINALISTEK SZKOLNEGO ETAPU KONKURSU
BIBLIOTECZNO-PLASTYCZNEGO

"W świecie książek”.

 

Bardzo miło nam poinformować, że uczennice naszej szkoły


Lucyna Ulman z kl. II b oraz Maria Chodnik z kl. IV b
zajęły II miejsce (w kategorii klas I-III oraz IV-VI)


w Gminnym Konkursie Bibliotecznym "W świecie książek”.
 Tegoroczna edycja konkursu odbyła się pod hasłem „W kręgu mitów”
Konkurs objęty był patronatem  Burmistrza Miasta i Gminy Myślenice Jarosława Szlachetki.

Na uroczystej gali, która odbyła się 11 maja 2022 r. w Szkole Podstawowej w Jaworniku
laureatki odebrały z rąk pana burmistrza Jarosława Szlachetki gratulacje i nagrody.

 


Photo by Susan Q Yin on Unsplash

23 kwietnia ,,KTO CZYTA KSIĄŻKI - ŻYJE PODWÓJNIE''

 

Już w sobotę
OBCHODZIMY

ŚWIATOWY DZIEŃ KSIĄŻKI I PRAW AUTORSKICH

 

TO ŚWIĘTO ORGANIZOWANE PRZEZ UNESCO W CELU PROMOCJI CZYTELNICTWA, EDYTORSTWA I OCHRONY WŁASNOŚCI INTELEKTUALANEJ ZA POMOCĄ PRAW AUTORSKICH.

 

DZIEŃ TEN PO RAZ PIERWSZY OBCHODZONO W 1995 ROKU.

 

Czy wiesz, że...

 

 • W Hiszpanii Dzień Książki to od 1930 roku oficjalne święto, a od 1964 roku obchodzi się je we wszystkich krajach hiszpańskojęzycznych.
 • 23 kwietnia świętuje się w Katalonii bardzo uroczyście. To dzień jej patrona – Świętego Jerzego. Zgodnie z tradycją tego dnia wręczano kobietom czerwone róże – symbol krwi smoka, którego pokonał Święty Jerzy. Z czasem kobiety też zaczęły dawać podarunki i były to właśnie książki.
 • 23 kwietnia to również ważna data dla literatury na całym świecie. W tym dniu, w roku 1616 zmarli: Miguel de Cervantes, William Shakespeare i Inca Garcilaso de la Vega (przy czym datę śmierci Shakespeare’a podaje się według kalendarza
 • Książkowy hymn

  Ta inicjatywa to pomysł na połączenie Czytelników z całego świata, tak aby ani język ani kultura nie były barierą utrudniającą wspólne działanie. Hymn ma znaczenie symboliczne i jest złożeniem hołdu książce.
  Tekst hymnu, to wiersz „Włosek poety” autorstwa Tadeusza Różewicza. Autor muzyki to Jan Kanty Pawluśkiewicz, polski kompozytor muzyki poważnej i filmowej. Tekst utworu przetłumaczono na kilkadziesiąt języków.

  Prawa autorskie

  23 kwietnia to nie tylko święto książek i czytelnictwa, ale też, jak sama nazwa wskazuje, dzień praw autorskich. Zarówno pisarze, jak i wydawcy wiedzą, że bez nich rynek książki pewnie by nie istniał.

     

       Co to są prawa autorskie?

 

       Zapraszam do obejrzenia filmu Fantastyczne książki latające pana Morris Lessmore 

w reżyserii Brandon Oldenburg i William Joyce

      Obraz ten  w  2012 roku został nagrodzony Oskarem za najlepszy  animowany film  krótkometrażowy. 

 

   Sprawdź:) Jak obchodzić się z książką? 

    Źródła:

   https://brzeg24.pl/kultura/160694-swiatowy-dzien-ksiazki-i-praw-autorskich-3/      www.youtube.com ;     https://pl.wikipedia.org/;    https://wordwall.net/


22.04.2022 r.

ŚWIATOWY DZIEŃ ZIEMI – CK Nauka Piła

 

           

Dzień Ziemi 2022. "Inwestujmy w naszą planetę"

Każdego roku święto odbywa się pod określonym hasłem przewodnim. W 2022 roku brzmi ono: "Inwestujmy w naszą planetę". Ma zwrócić uwagę na konieczność zmian w różnych obszarach działalności oraz wspólną odpowiedzialność - przedsiębiorstw, polityków i obywateli - za ekosystem.

 

 

 


 

SPOKOJNYCH I PIĘKNYCH ŚWIĄT WIELKANOCNYCH

 

NIECH TE ŚWIĘTA BĘDĄ PEŁNE WIARY,

A BUDZĄCA SIĘ DO ŻYCIA WIOSNA

POZWOLI Z UFNOŚCIĄ PATRZEĆ W PRZYSZŁOŚĆ

 


szyŻyczenia na Boże Narodzenie. Złóż życzenia świąteczne wszystkim bliskim! Życzenia bożonarodzeniowe dla rodziny 21.12.2020 | Dziennik Łódzki

Życzenia

Zdrowych, spokojnych Świąt Bożego Narodzenia

oraz

Szczęśliwego Nowego 2021 Roku

 

Zapraszam do zapoznania się z prezentacją multimedialną  "Boże Narodzenie w Polsce i na świecie"

 


J       

11 LISTOPADA
NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

 


   ŹRÓDŁO: http://www.//pixabay.com

 

14 października - Dzień Nauczyciela czyli Dzień Edukacji Narodowej 2020
– krótka historia

Dzień Edukacji Narodowej obchodzimy już od 247 lat! Dzień Edukacji Narodowej został ustanowiony w 1773 roku przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego.

14 października powstała z jego inicjatywy jedna z ważniejszych instytucji Polski pod zaborami. Mowa oczywiście o Komisji Edukacji Narodowej. Aby uczcić to wydarzenie i wyrazić należyty szacunek tej instytucji, właśnie 14 października obchodzimy Dzień Edukacji Narodowej.

Niewielu uczniów wie i niewielu dorosłych pamięta, że wręczając tego dnia kwiaty pedagogom celebrujemy właśnie

Dzień Edukacji Narodowej.


EDYNA RZECZ, KTÓREJ MOŻNA BYĆ PEWNYM NA TYM ŚWIECIE, TO 

ŹRÓDŁO: http://www.dziennikteatralny.pl

2 października 2020r.

 

 Lucy Maud Montgomery, Błękitny Zamek

 

ŚWIATOWY DZIEŃ TABLICZKI MNOŻENIA

 

SPOSÓB NA TABLICZKĘ MNOŻENIA  https://youtu.be/CdMdaa2_OCo


1 września 2020 r.

ROZPOCZĘCIE NOWEGO ROKU SZKOLNEGO 2020/2021

 


 

01. 06. 2020

DZIEŃ DZIECKA

 

DROGIE DZIECI W DNIU WASZEGO ŚWIĘTA

RADOŚCI, UŚMIECHU, FASCYNUJACYCH PRZYGÓD,

WSPANIAŁYCH PRZYJACIÓŁ, RÓWNIEŻ TYCH W POSTACI KSIĄŻKI

 

ŻYCZY BIBLIOTEKA!

 

 


 

źródło: "Biblioteka w Szkole"

18 .05. 2020

100 ROCZNICA URODZIN ŚW. JANA PAWŁA II

Rok 2020 został ogłoszony Rokiem św. Jana Pawła II. 2 kwietnia obchodziliśmy 15. rocznicę śmierci, a dzisiaj18 maja obchodzimy 100. rocznicę urodzin papieża.

Z tej okazji Centrum Myśli Jana Pawła II udostępniło niepublikowane wcześniej archiwalne fotografie z życia i pontyfikatu polskiego papieża. Ruszył też oficjalnie portal JP2online, w którym można znaleźć zebrane w jednym miejscu zdjęcia, filmy, dokumenty i inne materiały o polskim papieżu 

 


           

                                                                                                                                                                         Źródło:Pixabay

08. 05. 2020

                                                 ŚWIĘTO BIBLIOTEK i BIBLIOTEKARZY wink

   Z tej  okazji przygotowałam dla Was takie oto nispodzianki...

... BINGO LITERACKIE, (do pobrania w linku poniżej) które można zorganizować wśród domowników. 

Bingo_literackie.pdf

   Dla ciekawskich - Który z pisarzy powiedział: Jeżeli nie lubisz czytać to znaczy, że nie znalazłeś odpowiedniej  książki... 

Odpowiedź znajdziesz przeglądając ten oto materiał:   Słynni_pisarze_o_książkach.pdf 

  Źródło:Besty.pl

Czytać, czy nie czytać... oto jest pytanie?!

Jeżeli masz jeszcze jakiekolwiek wątpliwości ... zajrzyj tutaj: Warto_czytac.pdf  

Materiały poglądowe pochodzą ze strony "Biblioteki w Szkole". 


 Źródło: Wikipedia

03.05. 2020

                                                         ŚWIĘTO KONSTYTUCJI 3 MAJA

Konstytucja 3 maja, właśc. Ustawa Rządowa z dnia 3 maja – uchwalona 3 maja 1791 roku ustawa regulująca ustrój prawny Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Powszechnie przyjmuje się, że Konstytucja 3 maja była pierwszą w Europie i drugą na świecie nowoczesną, spisaną konstytucją. Źródło: Wikipedia

Jest to najważniejszy dokument w państwie. Określa m.in. najważniejsze zasady jego funkcjonowania. 

Zapraszam do zapoznania się z poniższym materiałem: 

 Swieto_Narodowe_3_maja.pdf

Poniżej link do wykładu Dr hab. Urszula Kosińska z Instytutu Historycznego UW, która opowiada o tym, jak doszło do uchwalenia Konstytucji 3 maja z 1791 roku.

https://youtu.be/-GBAolHelHs


Źródło:Pixabay

02.05.2020

                                                  DZIEŃ FLAGI RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ 

    to polskie święto, które wprowadzone zostało na mocy ustawy z 20 lutego 2004 roku.

   2 maja wywieszamy w swoich domach polską flagę. 
Z tej okazji organizowane są różnego rodzaju akcje oraz manifestacje patriotyczne. Jedna z największych akcji, która miała miejsce w Dzień Flagi 2009, odbyła się w Bytomiu. Ponad 500 osób utworzyło biało-czerwoną flagę z przygotowanych wcześniej i uniesionych w jednakowym czasie parasolek.  

Obecnie popularne stało się noszenie w Dniu Flagi kokardy narodowej. Zwyczaj ten zapoczątkował prezydent Lech Kaczyński, a kontynuowany był zarówno przez Bronisława Komorowskiego, jak i Andrzeja Dudę.
   

#AkcjaKokarda to zaproszenie do wspólnego świętowania dla całej rodziny. W mediach NCK zamieściło film instruktażowy: jak wykonać własnoręcznie kokardę narodową

 


23.04.2020

                       ŚWIATOWY DZIEŃ KSIĄŻKI I PRAW AUTORKICH

Zapraszm do przygotowanej z tej okazji prezentacji:

https://view.genial.ly/5ea121f643a2920da1ece0ec/interactive-image-swiatowy-dzien-ksiazki-i-praw-autorskich


Źródło:Pixabay

22.04.2020 

       DZIEŃ ZIEMI

   Jego celem jest uświadomienie problemów związanych ze zmianami klimatu, przeludnieniem, wymieraniem gatunków czy brakiem wody w wielu częściach świata.

   Hasło tegorocznych obchodów brzmi: "Działania na rzecz ochrony klimatu".

    Dotychczas co roku spotykaliśmy się wspólnie na apelu  aby promować działania na rzecz walki
z zanieczyszczeniem środowiska oraz aktywnie uczestniczyć w akcji „Sprzątanie Świata”
w okolicy Trzemeśni lub w swoim domu.

   Niestety obecnie z powodu epidemii koronawirusa wszelkie inicjatywy musiały zostać ograniczone.

   Pamiętajmy, aby brać odpowiedzialność za zanieczyszczenie środowiska tworzywami sztucznymi nie tylko w Dzień Ziemi 2020. Można to robić poprzez m.in. ponowne wykorzystywanie i recykling opakowań wykonanych z tworzyw sztucznych, a także rezygnowanie lub ograniczanie korzystania z plastikowych opakowań, gdy mamy taką możliwość.

Tutaj link do filmiku: Dlaczego warto segregować śmieci? https://youtu.be/nM0mH4FU0iE


  Źródło:Pixabay

18.04. 2020

          W tym dniu mija 65 ROCZNICA ŚMIERCI ALBERTA EINSTEINA.

         O samym Einsteinie krążą legendy, żarty, anegdoty, cytuje się jego rozmaite wypowiedzi

„Jeżeli nie potrafisz czegoś prosto wyjaśnić - to znaczy, że niewystarczająco to rozumiesz” ,

drukuje się jego podobiznę na koszulkach, maluje murale z jego postacią a charakterystyczna twarz
ze zmierzwioną czupryną siwych włosów stała się już ikoną, symbolem.

       Był największym uczonym XX wieku i jednym z największych uczonych w historii całego świata.

       Chcesz bliżej zapoznać się z sylwetką geniusza?

 Poniżej znajdziesz linki do prezentacji oraz filmu animowanego o Albercie Einsteinie.

Zapraszamy!

Prezentacja Albert_Einstein.pptx

film https://youtu.be/reKBFJb_1c8

 


 

Źródło:Pixabay

15.04.2020

     Dziś ŚWIATOWY DZIEŃ SZTUKI!

    ustanowiony został w 2011 roku przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Sztuk Plastycznych 
(International Association of Art). Na datę obchodów ustanowiono 15 kwietnia  – rocznicę urodzin wielkiego artysty Leonardo da Vinci.

Światowy Dzień Sztuki ma na celu zwiększenie świadomości i propagowanie społecznego otwarcia na sztukę.

    W związku z obchodami tego święta co roku organizowane są różnego rodzaju wydarzenia artystyczne, wystawy, pokazy, spotkania z artystami.
    Tegoroczne obchody święta, ze względu na pandemię, nie będą możliwe w takiej formie jak dotychczas, jednakże dzięki 
platformie  
Google Arts & Culture można online obejrzeć w sumie ponad 100 różnorodnych wystaw internetowych
z ponad 18 tys. nowych dzieł sztuki, artefaktów i historii.

    Wraz ze wszystkimi nowymi arcydziełami, na platformie Google Arts & Culture można znaleść łącznie 6 mln eksponatów i tysiące historii.

  Pomyślano również o rodzicach i dzieciach. Aby zapewnić rodzinom łatwy sposób na znalezienie inspirujących
i wciągających wirtualnych przygód, powstał projekt
 
"Arts & Culture for the Family" ("Sztuka i kultura dla rodziny"), gdzie można wspólnie się bawić i zobaczyć jak Muzeum Historii Naturalnej w Berlinie ożywiło jurajskie giganty dzięki wirtualnej rzeczywistości.

Link:  https://artsandculture.google.com/project/family-fun

 

Aktualności

Kontakt

 • Szkoła Podstawowa im. Ks. Prof. Józefa Tischnera w Trzemeśni
  Szkoła Podstawowa w Trzemeśni
  32-425 Trzemeśnia 250

Galeria zdjęć