PROGRAMY...WYDARZENIA...KALENDARIUM...CIEKAWOSTKI...                                                                                           KONKURSY WYPOŻYCZENIA I ZWROTY KSIĄŻEK - NOWE ZASADY Książki online ... i nie tylko BIBLIOFIX - TOP KSIĄŻKI PROJEKTY

ROK SZKOLNY 2022/2023

GODZINY OTWARCIA

PONIEDZIAŁEK -  DZIEŃ BEZ WYPOŻYCZEŃ

GODZINY ADMINISTRACYJNE 7.00-15.45

WTOREK          /  8.00 - 12.45    13.30 - 15.15

ŚRODA              /7.30 - 15.30

CZWARTEK     / 7.30 - 12.45     /  13.30 - 15.15

PIĄTEK             /8.4512.45

01.09.2020 r.

PROCEDURY OBOWIĄZUJĄCE W BIBLIOTECE SZKOLNEJ NA CZAS TRWANIA PANDEMII COVID-19

Postanowienia ogólne:

1. Bibliotekarz wykonuje swoje obowiązki  w maseczce lub przyłbicy.
  2. W bibliotece należy zachować bezpieczną odległość od rozmówcy i współpracowników (rekomendowane są 2 metry, minimum 1,5 m). Zaleca się, aby użytkownicy nie przekraczali wyznaczonego miejsca.
  3. Zapewnia się w miarę możliwości, systematyczne wietrzenie pomieszczenia.
  4. Regularnie dezynfekuje się powierzchnie wspólne, z którymi stykają się użytkownicy, np. klamki drzwi wejściowe, blaty.
  5. W widocznym miejscu przed wejściem, umieszczona zostaje informacja o maksymalnej liczbie osób jednocześnie przebywać w bibliotece szkolnej. Ograniczenie liczby użytkowników wynosi  2 osoby.
  6. Ogranicza się użytkowanie księgozbioru w wolnym dostępie do półek.
  7. Organizacja trybu pracy zostaje ustalona z dyrektorem szkoły.
  8. Bibliotekarz wykonuje część obowiązków w formie pracy zdalnej. Bibliotekarz przyjmuje zapisy na książki przez dziennik elektroniczny LIBRUS. Czytelnik rezerwuje książkę poprzez swoje konto i odbiera ją w szkole w wyznaczone dni pracy biblioteki.
  9. W przypadku pojawienia się stwierdzonego zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 wśród pracowników mających kontakt ze zbiorami, konieczne jest zachowanie kwarantanny i wyłączenie z użytkowania tej części zbiorów, z którymi pracownik miał kontakt.

REALIZACJA PRZYJMOWANIA I ZWROTÓW MATERIAŁÓW BIBLIOTECZNYCH
PRZEZ NAUCZYCIELA BIBLIOTEKARZA

W BIBLIOTECE SZKOLNEJ

1.  Okres kwarantanny dla książek i innych materiałów przechowywanych
    w bibliotekach:
  • na powierzchniach plastikowych (np. okładki książek, płyty itp.) wirus jest aktywny do 72 godzin (trzy doby);
  • tektura i papier – wirus jest aktywny do 24 godzin (jedna doba).
  1. Kwarantannie podlegają wszystkie materiały biblioteczne.
  2. Ograniczony zostaje dostęp do czytelni oraz do księgozbioru.
  3. Po przyjęciu książek od użytkownika należy każdorazowo zdezynfekować blat, na którym leżały książki.
  4. Przyjęte książki powinny zostać odłożone do pudła i umieszczone w wyznaczonym pomieszczeniu. Należy pamiętać, by odizolować i ograniczyć dostęp do tego miejsca tylko dla uprawnionych osób oraz odpowiednio oznaczyć to miejsce. Odizolowane egzemplarze należy oznaczyć datą zwrotu i wyłączyć z wypożyczania do czasu zakończenia kwarantanny – 2 dni. Po tym okresie włączyć do użytkowania. W dalszym ciągu przy kontakcie z egzemplarzami dezynfekować ręce lub stosować rękawiczki.
  5. Obsługa czytelnika powinna być ograniczona do minimum, tj. do wydania wcześniej zamówionych książek.