Laboratoria Przyszłości Akademia Mistrzów Techniki Poznaj Polskę Szkoła Promująca Bezpieczeństwo Gminne projekty Małopolska Tarcza Humanitarna. Fundusze Europejskie dla Ukrainy - Pakiet Edukacyjny Szkoła Pamięta 2023 Doposażenie szkół i przejść dla pieszych w zakresie edukacji komunikacyjnej Laptop dla ucznia Sportowe Talenty Program Insta.Ling dla Szkół

Laboratoria Przyszłości

Laboratoria Przyszłości to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, której misją jest stworzenie nowoczesnej szkoły oraz wsparcie wszystkich szkół podstawowych w budowaniu wśród uczniów kompetencji przyszłości z tzw. kierunków STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka). Inicjatywa ta ma pobudzać kreatywność i techniczne kompetencje wśród uczniów. W ramach Programu szkoły otrzymały od państwa wsparcie finansowe na zakup wyposażenia technicznego uznanego za niezbędne do rozwoju umiejętności praktycznych wśród dzieci i młodzieży.

Nasza szkoła w ramach programu wzbogaciła się w nowoczesne pomoce na łączną wartość dziewięćdziesiąt tysięcy dziewięćset zł.

Uczniowie będą mogli rozwijać umiejętności kluczowe, interdyscyplinarne, poprawiać swoją kreatywność. Do ich użytku będą: Drukarka 3D wraz ze skanerem 3D i laptopem do obsługi; zestawy do robotyki, mikrokontrolery, nowoczesny sprzęt audio-video.

Realizując zadania zawarte w projekcie Laboratoria Przyszłości nasza szkoła w ramach wsparcia finansowego zakupiła wyposażenie techniczne potrzebne do kształtowania i rozwijania umiejętności: manualnych i technicznych, umiejętności samodzielnego i krytycznego myślenia, zdolności myślenia matematycznego oraz umiejętności w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii, stosowania technologii informacyjno-komunikacyjnych. Korzystanie z zakupionego sprzętu wpłynie również na rozwój pracy zespołowej, dobrej organizacji i dbania o porządek na stanowisku pracy oraz radzenia sobie w życiu codziennym.

Został zakupiony następujący sprzęt:

1. Drukarka 3D wraz z akcesoriami - S320 wraz z zestawem akcesoriów eksploatacyjnych wraz z zapasem filamentów.
  2. Laptop do obsługi drukarki i skanera 3D -  Inspiron G15 Ryzen 5 5600H/16GB/512 – jako akcesoria do drukarki 3D;
  3. Skaner 3D i2Real 2E - jako akcesoria do drukarki 3D;
  4. Mikrokontroler z czujnikami i akcesoriami - Zestaw do kursu arduino szt. 2;
  5. Lutownica / Stacja lutownicza z gorącym powietrzem - Stacja lutownicza grotowa 2 w 1 HOT AIR;
  6. Kamera przenośna cyfrowa wraz z akcesoriami HCX 2000;
  7. Statyw z akcesoriami - MT190XPRO4 z głowicą MHXPRO-3W MK190XPRO4-3W;
  8. Mikroport z akcesoriami Blink 500;
  9. Oświetlenie do realizacji nagrań - Newer LED;
  10. Mikrofon kierunkowy z akcesoriami Vmic mini;
  11. Gimbal Aircross 2;
  12. Aparat fotograficzny z akcesoriami - EOS 250D;
  13. Mikrofon nagłowny z akcesoriami szt. 4
  14. Mikrofon dynamiczny z akcesoriami;
  15. Nagłośnienie

Wszystkie pozyskane pomoce zostaną wykorzystane na lekcjach techniki, informatyki, plastyki, muzyki oraz dodatkowych zajęciach pozalekcyjnych (z dziedziny robotyki, środków medialnych i NT) oraz w ramach działalności Samorządu Uczniowskiego. Pomoce będą w znaczny sposób uatrakcyjniać lekcje informatyki, techniki, plastyki, muzyki oraz pozostałych przedmiotów przyrodniczych.

Spodziewane efekty działań to:

1. realne wsparcie nauczycieli przy realizacji podstawy programowej,
  2. rozwój zawodowy nauczycieli w tym umiejętność korzystania z nowych technologii, stosowani na zajęciach pokazów praktycznych ułatwiających opis otaczającej przyrody,
  3. zwiększenie przez uczniów zainteresowania dziedzinami technicznymi   i  naukami przyrodniczymi,
  4. popularyzacja rozwiązań i  umiejętności  praktycznych,  połączenie zdobywania wiedzy z przygodą,
  5. odkrywanie i  rozwój zainteresowań uczniów oraz   wynajdowanie talentów w dziedzinie nauk ścisłych