Laboratoria Przyszłości Akademia Mistrzów Techniki Poznaj Polskę Szkoła Promująca Bezpieczeństwo Gminne projekty Małopolska Tarcza Humanitarna. Fundusze Europejskie dla Ukrainy - Pakiet Edukacyjny Szkoła Pamięta 2023 Doposażenie szkół i przejść dla pieszych w zakresie edukacji komunikacyjnej Laptop dla ucznia Sportowe Talenty Program Insta.Ling dla Szkół

Sportowe Talenty

Z początkiem roku szkolnego 2023/24 rusza program Sportowe Talenty, realizowany przez Ministerstwo Sportu i Turystyki we współpracy z Ministerstwem Edukacji i Nauki. Do podstawy programowej zostają wprowadzone testy sprawnościowe dla uczniów klas IV-VIII szkoły podstawowej oraz uczniów szkół ponadpodstawowych.

Główne założenia programu

Uzyskanie kompleksowej diagnozy kondycji fizycznej polskich dzieci i młodzieży - to główny cel projektu edukacyjno-sportowego Sportowe Talenty. Dodatkowo odkrywanie wśród uczniów sportowych talentów, zachęcanie ich do podejmowania różnorodnej aktywności fizycznej oraz promocja sportu wśród dzieci i młodzieży. Dzięki wynikom sprawnościowym uzyskanym podczas testów dzieci i młodzieży, możliwa będzie identyfikacja problemu i reakcji na niepokojące zjawiska. Celem Programu jest również zaszczepianie pasji do sportu wśród uczniów oraz uświadamianie , że aktywność fizyczna jest ważnym elementem dbałości o zdrowie.

Jakie testy?

Wśród czterech testów, które będą przeprowadzane wśród uczniów znalazły się skok w dal z miejsca - mierzący skoczność i siłę. Beep test, czyli 20-metrowy bieg wahadłowy służący pomiarowi zdolności wytrzymałościowych. Trzecim testem jest bieg wahadłowy 10 x 5 m, badający zdolności szybkościowo-siłowo-koordynacyjne ucznia. Sprawdzian kończy się popularną „deską”, znaną również jako plank, wskazująca na zdolności siłowo-wytrzymałościowe.

Wyniki przeprowadzanych testów sprawnościowych nie będą mieć wpływu na ocenę ucznia z przedmiotu wychowanie fizyczne.

Dane uczniów są bezpieczne

Warto podkreślić, że dane uczniów objętych programem Sportowe Talenty są w pełni bezpieczne.  Klubom i związkom sportowym nie będą udostępniane żadne informacje pozwalające na identyfikację ucznia. Otrzymają one jedynie dostęp do wyników sportowych, wieku, płci, wagi, wzrostu oraz informację o gminie, na terenie której uczeń uzyskał wynik z testów sprawnościowych. Zainteresowany danym wynikiem klub będzie mógł zostawić swoje dane kontaktowe w systemie „Sportowe Talenty”, a wówczas zgłoszenie zostanie przekazane do szkoły danego ucznia, która poinformuje o zainteresowaniu rodziców lub opiekunów. To rodzic, opiekun lub pełnoletni uczeń będą decydować czy skorzystają z oferty klubu czy polskiego związku sportowego.

więcej informacji  https://sportowetalenty.gov.pl/